Ruszają „Czyste Lasy”
- ogólnopolska akcja
sprzątania lasów

Z danych Lasów Państwowych wynika, że rocznie do polskich lasów trafia ponad 100 tysięcy metrów sześciennych śmieci. Taka ilość wypełniłaby ponad 1000 tirów. Stowarzyszenie Czysta Polska rozpoczyna nowy projekt edukacyjny, na który złożą się cztery akcje w różnych częściach Polski. „Czyste Lasy” mają na celu nie tylko zebranie śmieci, ale przede wszystkim zwiększenie świadomości ekologicznej i zwrócenie uwagi na to, jak zostawić dobry ślad w naturze. Taki, który pozwoli kolejnym pokoleniom cieszyć się pięknem Polski.

Czyste lasy, Stowarzyszenie Czysta Polska

Polskie lasy

Puszcze, bory, lasy i knieje jeszcze 500 lat temu pokrywały niemal cały kraj nad Wisłą. Obecnie stanowią 30 procent powierzchni Polski, co oznacza, że wymagają od nas szczególnej uwagi i troski. Las to dla wielu pierwsze miejsce, do którego kierujemy swoje kroki, kiedy szukamy wytchnienia, spokoju i ciszy. Nie znajdziemy go jednak pomiędzy drzewami, jeśli natrafimy tam na góry śmieci, które nie tylko psują krajobraz, ale przede wszystkim szkodzą glebie, faunie oraz florze. Dlatego Stowarzyszenie Czysta Polska wraz z Lasami Państwowymi, postanowiło zająć się problemem i pokazać w jaki sposób, wspólnie, możemy uczynić naszą okolicę piękniejszą i czystszą. Projekt realizowany jest z grantu w wysokości 250 tys. dolarów, przekazanego na ten cel przez Fundację Coca-Cola w Atlancie.

- Naszą misją jest zmienianie szkodliwych nawyków i przyzwyczajeń w zakresie wpływu człowieka na środowisko. Taki cel przyświeca „Czystym Lasom” – centrum naszych wydarzeń będzie miasteczko ekologiczne, w którym poprowadzimy warsztaty, konkursy i zabawy dla całej rodziny. Nie zabraknie też ekspertów, znanych ambasadorów oraz influencerów. Tak jak przy naszych sztandarowych akcjach – „Czystych Tatrach” i „Czystym Bałtyku”,  to oni zachęca swoich fanów do tego, aby w naturze zostawiać tylko dobry – niewidoczny ślad. Dzięki współpracy z samorządami oraz placówkami edukacyjnymi w każdej lokalizacji akcja sprzątania potrwa kilka dni – powiedział Maciej Marculanis, prezes Stowarzyszenia Czysta Polska.

Wolontariusze, którzy zgłoszą się do udziału w wielkim sprzątaniu lasów, otrzymają niezbędne narzędzia do pracy: rękawiczki, worki na śmieci, a także workoplecaki i bidony 100% rPET. Patrząc na dane zebrane przez Lasy Państwowe, będą mieli pełne ręce roboty w każdej z czterech lokalizacji. Akcje odbędą się w Giżycku (24.09), Lublinie (1.10), Niepołomicach (8.10) oraz Wieliczce (15.10). W tygodniu po wydarzeniu, w każdej z miejscowości, dzieci i młodzież szkolna dodatkowo posprzątają okoliczne lasy i tereny zielone.

Las potrzebuje naszej opieki

Problem śmieci w lasach jest w Polsce ogromny. Pracownicy Lasów Państwowych rocznie usuwają z nich ponad 90 tysięcy m3 odpadów – głównie opakowania po produktach spożywczych. Rozwiązaniem problemu z pewnością nie jest ustawienie koszy na śmieci. Przyciągałyby one zwierzęta,  które w ten sposób zmieniałyby swoje nawyki żywieniowe i w następstwie chętniej szukały pokarmu w pobliżu zabudowań mieszkalnych. To byłoby niebezpieczne zarówno dla nich, jak i dla ludzi.

Na terenach leśnych, szczególnie przy głównych szlakach znajdujemy niezliczone ilości butelek, folii czy opakowań. W ostatnich latach coraz częściej pojawiają się też śmieci o dużych gabarytach, których pozbycie się jest problematyczne. W naszych lasach można znaleźć gruz, stary sprzęt RTV, odpady przemysłowe, zużyte opony, czy baterie. Takie odpady klasyfikowane są jako niebezpieczne ze względu na swoją łatwopalność, możliwość reagowania chemicznego z elementami środowiska czy toksyczność. Wywiezienie tych śmieci nie wystarczy – trzeba przeciwdziałać ich dalszemu pojawianiu się w lasach poprzez projekty edukacyjne. To zadanie projektu „Czyste Lasy”, który realizowany jest z międzynarodowego grantu Fundacji Coca-Cola.

- Na całym świecie jest wiele potrzeb, na które staramy się odpowiadać. W samym 2021 r. Fundacja Coca-Cola przekazała 109,2 mln dolarów dla ok. 350 organizacji na całym świecie. Każdego roku otrzymujemy tysiące próśb o wsparcie wartościowych programów społecznych. Jednym z nich jest nowy projekt Czyste Lasy, zainicjowany przez Stowarzyszenie Czysta Polska, które już od 10 lat prowadzi ekologiczne akcje w Polsce. Cieszymy się, że wspólnie możemy nagłaśniać ważne tematy związane z ekologią, ochroną środowiska i kształtowaniem prawidłowych postaw konsumentów – powiedziała Izabela Morawska, reprezentująca Fundację Coca-Cola. - Koncentrujemy się na wsparciu społeczności lokalnych wszędzie tam, gdzie Coca‑Cola prowadzi swoje działania biznesowe, jak również lokalnie tam, gdzie żyją i pracują osoby zatrudnione przez firmę. Cieszymy się, że jednym z miejsc zbiórki będą Niepołomice, gdzie Coca-Cola HBC ma swój zakład produkcyjny - dodaje Morawska.

O projekcie Czyste Lasy

Czyste Lasy to projekt edukacyjny organizowany przez Stowarzyszenie Czysta Polska i realizowany z grantu w wysokości 250 tys. dolarów, przekazanego na ten cel przez Fundację Coca-Cola w Atlancie. Partnerem wszystkich czterech wydarzeń zostały Lasy Państwowe. Na każdym z przystanków nie zabraknie atrakcji oraz edukacji na wesoło – takiej, która najlepiej wpaja nam pozytywne schematy zachowań w naturze. W planie są również spotkania z influencerami oraz ambasadorami projektu.

Terminy akcji:

  • 24 września, Giżycko,
  • 1 października Lublin,
  • 8 października Niepołomice pod Krakowem,
  • 15 października Wieliczka.
Scroll to Top