ekoprzewodnik po Dolinie Strążyskiej
- fauna, flora, bezpieczeństwo

Szlak

Dolina Strążyska
  • Dystans

    2,4km

  • Czas przejścia

    53 minuty

  • Różnica wzniesień

    193m ⇑  3m ⇓

  • Najwyższy punkt

    Siklawica: 1129 m n.p.m

Dolina Strążyska to popularna dolina reglowa w pobliżu Zakopanego. O jej atrakcyjności decydują węglanowe skały, które tworzą malownicze formacje skalne, a klimat w dużej mierze kształtuje imponująca północna ściana Giewontu. Co roku Dolinę Strążyską odwiedzają tysiące turystów, zachwyconych przyrodą i korzystających z zacienionych zakątków tego miejsca.

  • nazwa doliny wywodzi się od kamiennych bram, które górale kojarzyli ze „strągami”, czyli zagrodami dla owiec,

  • w dolinie można zaobserwować wiele cennych przyrodniczo roślin, m.in. owadożernego tłustosza alpejskiego oraz szarotkę alpejską, zwaną przez górali „kocimi łapkami” — jej wizerunek często pojawia się w rzeźbach domowych i haftach na gorsetach,

  • wiosną kwitną tu pierwiosnki łyszczaki oraz goryczki krótkołodygowe,

  • w potoku możemy zaobserwować kotły eworsyjne, zwane marmitami, utworzone przez wodę i niesione przez nią osady, które — wprawiane w ruch wirowy — rzeźbiły w kamiennym dnie te charakterystyczne struktury.

szarotka alpejska

Fot. Szarotka alpejska (łac. Leontopodium alpinum)

Polana Strążyska to wyjątkowe miejsce, chętnie odwiedzane przez turystów – zarówno ze względu na krajobraz, jak i dostępność. Niestety, intensywny ruch turystyczny wpływa tu zauważalnie na przyrodę. Widać to choćby po wydeptanej łące i "wyślizganych" głazach, które – choć same w sobie są trwałe – nie powinny być intensywnie eksploatowane jako miejsca do siadania czy wspinania się. Porastają je mchy, porosty i drobne rośliny, które tworzą delikatny mikroekosystem. Ich ścieranie przez buty i ręce turystów może prowadzić do bezpowrotnego zniszczenia tych siedlisk. W ciepłe dni wiele osób chłodzi stopy w potoku, nie zdając sobie sprawy, że kremy i kosmetyki spływające ze skóry mogą zanieczyszczać wodę. Z kolei zniszczone brzegi i zanikająca roślinność to efekt zbyt częstego schodzenia z wyznaczonych ścieżek. Niestety, część turystów zostawia po sobie śmieci. Choć są one regularnie usuwane przez pracowników Parku i wolontariuszy, to zdarza się, że wcześniej mogą je znaleźć dzikie zwierzęta – szybko się uczą, że znajdą w nich pożywienie. To nie tylko szkodzi zwierzętom, ale też zaburza ich naturalne zachowania. Dlatego tak ważne jest, by korzystać z tatrzańskiej przyrody z poszanowaniem zasad: poruszać się wyłącznie po szlakach, nie zostawiać po sobie śladów i unikać ingerencji w naturalne elementy krajobrazu.

Przydatne informacje

Pogoda
Bezpieczeństwo

Numery alarmowe

Numer ratunkowy TOPR: 601 100 300

Ratownictwo górskie: 985

Europejski numer alarmowy: 112

Materiały powstały przy współpracy z:
logo TPN slider
Przewijanie do góry