czysty bałtyk png

Czyste Lasy
po raz pierwszy!

Uwolniliśmy lasy
i zostawiliśmy dobry ślad

Cztery akcje, 5597 uczestników i 5660 kilogramów zebranych śmieci. To bilans działań projektu Czyste Lasy, w które – oprócz wolontariuszy – włączyły się również placówki szkolne z Giżycka, Lublina, Niepołomic i Wieliczki. Celem projektu jest nie tylko wspólne zadbanie o czyste środowisko, ale przede wszystkim działanie edukacyjne w tym zakresie.

Po jedenastu edycjach Czystych Tatr i dwóch Czystego Bałtyku, jesienią 2022 zadebiutował nowy projekt Stowarzyszenia Czysta Polska. Czyste Lasy powstały dzięki wsparciu z grantu Fundacji Coca-Cola w Atlancie, a na każdym z czterech przystanków były wspierane przez lokalne samorządy. Dzięki temu w sprzątanie zaangażowało się ponad 3000 uczestników, a jeszcze więcej osób wzięło udział w piknikach edukacyjnych, które odbyły się kolejno w Giżycku, Lublinie, Niepołomicach oraz Wieliczce. Wśród nich znalazło się liczne grono ambasadorów oraz influencerów, takich jak m.in. Robert Korzeniowski, Rafał Sonik, Mateusz Ligocki, Abstrachuje, Ola Kutz, Joanna Studnicka, czy Marcin Urzędowski. 

Co można znaleźć w lesie?

Akcje sprzątania w czterech częściach Polski pokazało, że w lasach najczęściej zostawiamy opakowania po napojach i jedzeniu. Kiedy spędzamy czas na łonie natury, zbyt często pozostawiamy po sobie butelki, puszki i folie, które powinniśmy zabrać ze sobą i poddać segregacji. Las jest też jednak wciąż miejscem, w którym lądują najdziwniejsze, często wielkogabarytowe śmieci.

Wolontariusze odnaleźli m.in. deskę surfingową, starą, porośniętą już mchem kanapę, sporo opon, a także zużyte pieluchy. Nie brakowało również worków wypełnionych odpadami, które świadczyły o tym, że wciąż wiele osób pozostawia swoje śmieci w lesie, aby uniknąć opłat za ich wywóz.

Coś więcej niż sprzątanie lasu

W każdej z lokalizacji powstały tzw. „miasteczka edukacyjne”, które przyciągnęły tysiące dorosłych i dzieci warsztatami, quizami i konkursami. Interesującą i wartościową wiedzą dzielili się eksperci
z Lasów Państwowych, a także Rekopolu, czy EkoMałopolski. Głównym założeniem każdego z wydarzeń była bowiem eko-edukacja.

- Najważniejsze jest to, że do naszego projektu włączyło się wiele osób, które razem z nami uczyły się jak dbać o środowisko naturalne. Kiedy organizowaliśmy pierwsze edycje Czystych Tatr wolontariuszy było mniej, za to śmieci na szlakach zdecydowanie więcej. Obecnie widzimy, że świadomość ekologiczna Polaków rośnie wprost proporcjonalnie z zaangażowaniem. Samo sprzątanie nie jest oczywiście najważniejsze, ale na pewno liczba zebranych śmieci jest jasnym sygnałem, że nasza misja wciąż się nie kończy. Budujący jest fakt, że nie brakuje ludzi o wielkich sercach, którzy chcą wspierać takie działania, a tzw. „kula śniegowa” dobrych, ekologicznych postaw nabiera coraz większych rozmiarów – powiedział prezes Stowarzyszenia Czysta Polska, Maciej Marculanis.

Co ważne, działania w ramach Czystych Lasów, będą kontynuowane przez małopolskie szkoły. Stowarzyszenie Czysta Polska rozesłało do placówek edukacyjnych w województwie ponad 2400 pakietów wolontariuszy, wyposażonych w worki i rękawiczki. Dzięki temu uczniowie będą mogli nie tylko posprzątać pobliski las przed zimą, ale również dać przykład odpowiedzialności za środowisko naturalne.

 

Odpowiedzialność każdego z nas

Przyszłość naszej planety to odpowiedzialność nas wszystkich i każdego z osobna. Walka o czyste środowisko powinna być priorytetem zarówno na poziomie indywidualnym, jak i samorządowym, rządowym, czy korporacyjnym. Dlatego tak ważne jest, by w proekologiczne inicjatywy włączały się duże marki, które przy okazji będą mogły pokazać, jak zmieniają się dla natury.

Czyste lasy, Stowarzyszenie Czysta Polska

- Jako Coca-Cola bierzemy pełną odpowiedzialność za swoje opakowania i robimy wszystko, aby ograniczyć ilość odpadów w środowisku. Poza nieustanną pracą w zakresie projektowania opakowań, we współpracy z najlepszymi ekspertami i partnerami, takimi jak m.in. Stowarzyszenie Czysta Polska, prowadzimy projekty edukacyjne w temacie segregacji i recyklingu. Program Czyste Lasy to kolejny sposób na realizację naszej ambicji „Świat Bez Odpadów”, zgodnie z którą do 2030 r. chcemy pomóc w zbieraniu i poddawaniu recyklingowi równowartości butelek i puszek, które trafiają od nas do konsumentów. Dzięki temu opakowania dostaną drugie i kolejne życie, nie trafią na wysypiska, a obieg zostanie zamknięty – podkreśla Izabela Morawska, Poland Public Affairs Manager, Coca-Cola Poland Services.

By ochronić środowisko naturalne i nie pozwolić na jego dalszą degradację potrzebne jest zaangażowanie nas wszystkich.  Przerzucanie  odpowiedzialności na innych nie rozwiązuje problemu, dlatego Czyste Lasy były są swoistym przesłaniem. Organizatorzy wraz z uczestnikami zostawili dobry ślad, łącząc siły i udowadniając, że razem można osiągnąć naprawdę dużo. Na początek uwolnili lasy od śmieci i zasiali ziarno edukacji ekologicznej. To jednak dopiero początek procesu.

- Niezwykle ważne jest dla nas to, że we wszystkie tegoroczne akcje Stowarzyszenia Czysta Polska – od Tatr, poprzez Bałtyk i jesienne Czyste Lasy włączyli się zarówno dorośli, dzieci jak i młodzież szkolna, ale także władze samorządowe, które bardzo nam pomagały podołać temu niełatwemu pod względem logistycznym projektowi. Ogromne podziękowania należą się również The Coca-Cola Foundation w Atlancie, która przeznaczyła grant na sprzątanie polskich lasów i towarzyszącą akcjom edukację ekologiczną. Staraliśmy się go wykorzystać jak najlepiej, by uczynić jak najwięcej dla naszego wspólnego dobra – ochrony środowiska naturalnego – dodał na koniec Maciej Marculanis.

Obejrzyj podsumowanie wideo projektu Czyste Lasy:

Czyste Lasy, Stowarzyszenie Czysta Polska
EDYCJI
KG ZEBRANYCH ŚMIECI
MIASTA
WOLONTARIUSZY

Nasi Partnerzy

Czyste Lasy, jak każde znaczące wydarzenie ekologiczne nie mogłoby się odbyć bez wsparcia Partnera Strategicznego, Partnerów Głównych oraz wielu innych firm, instytucji wspierających działania Stowarzyszenia. Staramy się, by współpracować zawsze z podmiotami,
które w swojej strategii mają wpisane realne działania na rzecz ochrony przyrody
i by ich wpływ na dokonującą się zmianę świadomości był jak najbardziej widoczny.

Partner strategiczny

TCCF logotyp na stronę Czystej Polski

Patroni

Logo Lasy Państwowe
rekopol-czysty-baltyk
ekoMałopolska CzP

Partnerzy

Logo Giżycko
ekoLublin
logo Niepołomice png
Logo Wieliczka
logo Fundacji
ZUOK logo
MZMGO logo
MOSiR Lublin

Partnerzy medialni

logotyp na stronę Czystej Polski
RMF logotyp na stronę Czystej Polski
STRIPE_4_GET-HERO

Ambasadorzy

Podobnie jak w Tatrach, czy nad Bałtykiem – wielkie sprzątanie lasów nie może odbyć się bez ambasadorów. Ich rola jest niezwykle istotna, ponieważ aktorzy, sportowcy, muzycy, twórcy internetowi czy osobowości telewizyjne cieszą się dużym autorytetem. Potrafią dotrzeć do swoich fanów i otwierać im oczy na ważne dla nas wszystkich sprawy. Dzięki nim, pozytywny przekaz i wiedza w jaki sposób każdy z nas może zadbać o przyszłość Ziemi, płynie do stale rosnącej grupy odbiorców.

Dołącz do nas!

Zostań Wolontariuszką, Wolontariuszem

Jeśli chcesz pomóc nam sprzątać Polskę napisz do nas: wolontariusze@czystapolska.org.pl

sprzątanie, Stowarzyszenie Czysta Polska
Scroll to Top