CZYSTE LASY

UWALNIAMY LASY!
CZYLI AKCJA CZYSTE LASY PO RAZ PIERWSZY!

UwalniaMY lasy i zostawiamy dobry ślad

CZYSTE LASY

W lipcu sprzątaliśmy Tatry, w sierpniu Bałtyk, a we wrześniu ruszamy w lasy! W przeszłości tereny Polski niemal w całości pokrywały nieprzebyte puszcze, bory i knieje. Obecnie około 30 proc. powierzchni naszego kraju to lasy, o które musimy wspólnie zadbać. Dlatego jesienią tego roku Stowarzyszenie Czysta Polska zaprasza Was do wspólnego sprzątania w czterech lokalizacjach. Dajmy przykład i zostawmy dobry ślad!

Według danych Lasów Państwowych, co roku do polskich lasów wywożone i wyrzucane jest pomiędzy 84 a 145 tysięcy m3 śmieci. Żeby najlepiej zobrazować tę ilość, wystarczy wyobrazić sobie Stadion Narodowy po brzegi wypełniony odpadami. Więcej, taka masa śmieci zaczęłaby się już przelewać ponad jego koronę. Teraz wyobraźmy sobie, że w zdecydowanej większości, te śmieci zostają w lasach, a z roku na rok ludzie dokładają kolejne…

Las to miejsce, w którym możemy znaleźć ukojenie od pośpiechu, nerwów, pracy zawodowej. To miejsce życia tysięcy organizmów, które współtworzą nie raz wyjątkowe ekosystemy. Każda ingerencja w postaci wyrzucania śmieci ma negatywny wpływ na stan ściółki i gleby, ale również zwierzęta, czy owady. Nie wspominając o walorach estetycznych.

Dlatego Stowarzyszenie Czysta Polska wraz z Coca-Cola Foundation postanowili zwrócić uwagę na problem i podjąć starania, by zmienić złe przyzwyczajenia Polaków. W ramach akcji Czyste Lasy, we wrześniu i październiku odbędą się cztery wydarzenia w: Giżycku, Lublinie, Niepołomicach pod Krakowem oraz w Wieliczce. Każde z nich będzie nie tylko dniem wspólnego sprzątania, angażującym lokalne samorządy, społeczność oraz szkoły, ale również wielkim świętem edukacji ekologicznej.

W każdej z lokalizacji powstanie miasteczko ekologiczne, w którym prowadzone będą warsztaty i prelekcje związane z dobrymi praktykami w codziennym życiu. Atrakcje otworzy „colour run”, a więc zabawa z, w pełni naturalnymi, kolorowymi proszkami oraz Zumba. Na scenie będą pojawiać się goście Stowarzyszenia – m.in. Joanna Studnicka, która będzie opowiadać o praktyce zero waste w kuchni. Cały czas dostępna będzie strefa eko-zabaw dla dzieci, wraz ze świetną zabawą w „leśne klocki”, a w dobry nastrój uczestników wprowadzać będzie Marcin Urzędowski z zespołem lub TTBand. Całość poprowadzi niezastąpiony Irek Jakubek z RMF Maxxx.

W kolejnych wydarzeniach wezmą udział również znani z YouTube’a i TikToka influencerzy, którzy będą namawiać swoich fanów do wspólnego uwalniania lasów od śmieci. Siłą akcji jest również fakt, że szkoły zaangażowane w projekt będą sprzątać przez cały kolejny tydzień. Jest więc duża szansa, że wspólnymi siłami realnie zostawimy znaczący i widoczny dobry ślad! Oby był to przykład, za którym pójdzie cała Polska!

Już 1 października widzimy się w Lublinie,  w Słonecznym Wrotkowie, nad Zalewem Zemborzyckim. Będziemy bawić się i edukować, czyli zapraszamy na drugą odsłonę "Czystej zabawy"!

A w kolejnym tygodniu (3-7.10) posprzątamy ze szkołami okolice Zalewu Zemborzyckiego. napiszcie do nas, jeśli Wasza szkoła chce wziąć udział w sprzątaniu i otrzymać od nas workoplecaki i materiały do sprzątania.

Partnerami lubelskiego wydarzenia są: Miasto Lublin, Lasy Państwowe i Nadleśnictwo Świdnik oraz Rekopol.

Projekt realizowany jest z grantu Fundacji Coca-Cola z Atlanty.

NASI PARTNERZY

CZYSTE LASY

CZYSTE LASY JAK KAŻDE ZNACZĄCE WYDARZENIE EKOLOGICZNE NIE MOGŁOBY SIĘ ODBYĆ BEZ WSPARCIA PARTNERA STRATEGICZNEGO, PARTNERÓW GŁÓWNYCH ORAZ WIELU INNYCH FIRM ORAZ INSTYTUCJI WSPIERAJĄCYCH DZIAŁANIA STOWARZYSZENIA. STARAMY SIĘ, BY WSPÓŁPRACOWAĆ ZAWSZE Z PODMIOTAMI, KTÓRE W SWOJEJ STRATEGII MAJĄ WPISANE REALNE DZIAŁANIA NA RZECZ OCHRONY PRZYRODY I BY ICH WPŁYW NA DOKONUJĄCĄ SIĘ ZMIANĘ ŚWIADOMOŚCI BYŁ JAK NAJBARDZIEJ WIDOCZNY.

Projekt realizowany jest dzięki grantowi
Coca Cola Foundation
PARTNERZY STRATEGICZNI PROJEKTU CZYSTE LASY
PARTNERZY PROJEKTU CZYSTE LASY

AMBASADORZY

CZYSTE LASY

Podobnie jak w Tatrach, czy nad Bałtykiem – wielkie sprzątanie lasów nie może odbyć się bez ambasadorów. Ich rola jest niezwykle istotna, ponieważ aktorzy, sportowcy, muzycy, twórcy internetowi czy osobowości telewizyjne cieszą się dużym autorytetem. Potrafią dotrzeć do swoich fanów i otwierać im oczy na ważne dla nas wszystkich sprawy. Dzięki nim, pozytywny przekaz i wiedza w jaki sposób każdy z nas może zadbać o przyszłość Ziemi, płynie do stale rosnącej grupy odbiorców.

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

CZYSTE LASY

Chcesz z nami sprzątać lasy w jednej z czterech lokalizacji? Zapraszamy na wydarzeni! Na naszym stoisku wypełnij formularz i zarejestruj się w bazie wolontariuszy. W przypadku osób niepełnoletnich dokument wypełniają rodzice lub prawni opiekunowie.

24 WRZEŚNIA: GIŻYCKO
1 PAŹDZIERNIKA: LUBLIN
8 PAŹDZIERNIKA: NIEPOŁOMICE
15 PAŹDZIERNIKA: WIELICZKA

Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem.

Punkty rejestracyjne będą czynne w godzinach 10:00 - 16:00.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Przewiń do góry