Czyste Tatry ekoMałopolska

Głowy do góry!

Czyste Tatry 2024 ekoMałopolska

To będzie szczęśliwa, bo już 13. edycja projektu Czyste Tatry EkoMałopolska. W ostatni weekend czerwca (28-29.06.2024) na Górnej Równi Krupowej ponownie stanie wielkie miasteczko edukacyjne, gdzie przez dwa dni będą trwały ekologiczne warsztaty, prelekcje, zabawy i gry. Wolontariusze drugiego dnia wydarzenia posprzątają tatrzańskie szlaki. Na koniec wszystkich chętnych czeka koncert gwiazdy. Hasłem tegorocznej edycji jest „Głowy do góry!”.

Czyste Tatry, sprzątanie, Stowarzyszenie Czysta Polska

 

Temat ochrony środowiska jest i powinien być najważniejszy w obliczu kryzysu klimatycznego, jednak organizatorzy Czystych Tatr wychodzą z założenia, że „karcenie” i wskazywanie błędów daleko ich nie zaprowadzi. Dlatego od lat stawiają na dawanie dobrego przykładu i udowadnianie, że niesienie pomocy przyrodzie może dawać radość, satysfakcję, a także łączyć ludzi w wyjątkową społeczność.

- Chcemy, żeby Czyste Tatry i wysiłek, który podejmujemy na rzecz środowiska naturalnego dawał każdemu uczestnikowi satysfakcję, radość i poczucie bycia super bohaterem. Tylko z takim pozytywnym nastawieniem jest szansa, że w codziennym życiu wszyscy będziemy przyjmować odpowiedzialną postawę. Dlatego nasze hasło w tym roku jest pełne optymizmu. „Głowy do góry” – patrzymy na Tatry – cel naszego wielkiego sprzątania, ale też jesteśmy pewni, że razem damy radę. Sprostamy wyzwaniu, jakim jest globalne ocieplenie, zagrożenie ekosystemów i zanieczyszczenie środowiska. Razem, współdziałając – mówi prezes Stowarzyszenia Czysta Polska Maciej Marculanis.

Założone w 2012 roku przez Rafała Sonika Stowarzyszenie Czysta Polska konsekwentnie realizuje misję edukacji ekologicznej. Co roku, na Górnej Równi Krupowej staje baza projektu Czyste Tatry, która jest żywo bijącym sercem wydarzenia. Sprzątanie szlaków jest symbolem, ponieważ organizatorzy, ściśle współpracując z Tatrzańskim Parkiem Narodowym, doskonale zdają sobie sprawę, że jednorazowym zbieraniem odpadów nie rozwiążą problemu. Mogą to jednak zrobić dzięki przemyślanej, dobrze zorganizowanej i atrakcyjnie podanej edukacji ekologicznej.

Czysta Piątka, bieg na 5km

Czyste Tatry EkoMałopolska to nie tylko duża dawka optymizmu w staraniach o lepszy i czystszy świat, ale również wciąż nowe pomysły na angażowanie kolejnych uczestników. W tym roku, po raz pierwszy zostanie zorganizowany bieg „Czysta Piątka”, by zwrócić uwagę na walory aktywności fizycznej na zewnątrz, w warunkach czystego powietrza. Za każdego uczestnika biegu, Stowarzyszenie Czysta Polska posadzi jedno drzewo. Więcej informacji nt. biegu "Czysta Piątka" znajdą Państwo tutaj.

Bieg odbędzie się na trasie wyznaczonej wokół Górnej Równi Krupowej, na której nie zabraknie atrakcji. Już wkrótce podamy szczegóły. Zaplanowano między innymi kolejny Eko-MeetUp w strefie influencerów, wieczór górski z prelekcjami podróżników i ludzi gór, warsztaty ekologiczne (m.in. zero waste) w strefie edukacji, zabawy i gry ruchowe w strefie sportu, zajęcia w strefie zdrowia psychicznego dla dzieci zorganizowane przez Fundację #DobryHashtag, a także liczne zabawy i konkursy na stoiskach partnerów. Na zakończenie wydarzenia przewidziany jest koncert. Tegoroczna gwiazda zostanie ogłoszona w czerwcu. W poprzednich dwóch edycjach byli to Mrozu oraz Zakopower.

W 2023 roku szlaki sprzątało 2500 wolontariuszy. W tym roku rejestracja osób, które chcą dołączyć do projektu, tradycyjnie odbywać będzie się online oraz w sześciu mobilnych punktach przy głównych szlakach tatrzańskich.

* * *

Czyste Tatry EkoMałopolska to projekt edukacyjny organizowana w Zakopanem i Tatrach od 2012 roku. W  dotychczasowych 12. edycjach wzięło udział ponad 40 500 wolontariuszy, którzy znieśli z gór niemal 7,5 ton śmieci. Partnerami tegorocznego wydarzenia zostali Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (który po raz kolejny został partnerem tytularnym), Burmistrz Miasta Zakopane, Tatrzański Park Narodowy, Polskie Koleje Linowe oraz Starostwo Powiatowe w Zakopanem. Partnerem strategicznym jest McDonald’s Polska, a Partnerami wspierającymi Biedronka, Henkel, Rekopol, Radisson Blu Zakopane oraz Preventec.

tatry grafika
Czyste Tatry, Stowarzyszenie Czysta Polska
EDYCJI
KG ZEBRANYCH ŚMIECI
SPRZĄTANYCH CO ROKU SZLAKÓW
WOLONTARIUSZY

Nasi Partnerzy

Wspierają nas firmy i organizacje, dla których wartości związane z dbałością o środowisko naturalne są niezwykle cenne.
Ufamy sobie i wierzymy, że razem możemy więcej.

Dziękujemy!

logo McD slider
logo ekoMałopolska
STRIPE_9_BIEDRONKA
logotyp Henkel slider
rekopol-czysty-baltyk
logo radisson blu zakopane
logo Preventec
logo Ansell

Patroni

logo Zakopane slider
logo TPN slider
starostwo tatrzańskie logo czyste tatry
PKL logo czyste Tatry

Partner medialny

logo radio ESKA

Żywi naszych Wolontariuszy:

logo Góralski Browar
Dołącz do nas!

Zostań Wolontariuszką, Wolontariuszem

Jeśli chcesz pomóc nam sprzątać Polskę napisz do nas: wolontariusze@czystapolska.org.pl

sprzątanie, Stowarzyszenie Czysta Polska

Ambasadorzy

Każdego roku w projekt Czyste Tatry angażują się osoby znane i lubiane, które łączy miłość do gór i dbanie o środowisko naturalne. Aktorzy, sportowcy, muzycy oraz osobowości telewizyjne aktywnie wspierają inicjatywę, a także wraz z wolontariuszami wyruszają na tatrzańskie szlaki. Dzięki ich pomocy docieramy do coraz większej grupy osób i jeszcze skuteczniej dbamy o to, by nasze góry pozostały niezmiennie piękne i czyste.

Scroll to Top