Odpady, jedno z największych zagrożeń dla środowiska
Mówiąc o wpływie odpadów na środowisko zazwyczaj analizujemy przypadki związane ze skażeniem wód, powietrza lub gleby przez dzikie wysypiska śmieci. Słyszymy o pozostawionych w lesie opakowaniach po farbach, lekach, nawozach czy innych środkach chemicznych, które uwalniają szkodliwe substancje. Tymczasem zwykły słoik albo puszka po napoju również stanowi śmiertelne zagrożenie dla środowiska. Przede wszystkim dla zwierząt.
Chyba każdy słyszał o pożarze lasu wywołanym przez wyrzucone niefrasobliwie butelkę albo niedopałek papierosa. Te tragiczne skutki zaśmiecania środowiska są powszechnie znane. Cieszy fakt, że coraz więcej osób zwraca uwagę na to, by nie pozostawiać po sobie śmieci na ścieżkach czy szlakach.
Jednak nawet wyrzucanie odpadów do koszy rozstawionych w parkach i lasach stwarza problemy. Zawartością pojemników interesują się bowiem zwierzęta. Ptaki i ssaki zwabione zapachem resztek rozrzucają śmieci na zewnątrz. Wygrzebują „smakowite kąski”, które nierzadko trafiają do ich żołądków wraz z kawałkami opakowań, najczęściej plastikowych. W efekcie zwierzęta chorują, a nawet umierają. Ale to nie wszystko.
Inny istotny problem związany z poszukiwaniem pokarmu wśród pozostawionych przez człowieka resztek to zmiana nawyków żywieniowych. Dotyczy on np. lisów i niedźwiedzi, które wyspecjalizowały się w pozyskiwaniu pożywienia z koszy i pojemników na śmieci. Przetworzone, „ludzkie” jedzenie nie służy im tak jak to, które mogą znaleźć w naturze.
Odpady – śmiertelna pułapka
Odpady w środowisku: słoiki, puszki, a także inne opakowania po napojach i żywności, stanowią śmiertelną pułapkę dla zwierząt na całym świecie. Giną przez nie owady, ptaki, ryby, płazy i gady, a także mniejsze i większe ssaki: szopy, sarny, niedźwiedzie, psy i koty.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tej formy oddziaływania odpadów na środowisko. A jest to tym większy problem, że opakowania po jedzeniu należą do najczęściej wyrzucanych śmieci.
Owady, płazy i gady oraz małe ssaki, zwabione resztkami jedzenia lub napoju, często wchodzą do pojemnika, a później nie potrafią się z niego wydostać. Pozostawiona butelka po jakimś czasie staje się cmentarzyskiem żuków, mrówek oraz pająków.
Ludzkie śmieci problemem zwierząt
Badaniem wpływu zaśmiecania lasów na zwierzęta zajmuje się od 2018 roku zespół naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego. W ramach swojej pracy stara się oszacować śmiertelność i różnorodność gatunków narażonych na śmierć w butelkach i puszkach po napojach. W tym celu uczeni analizowali m.in. dane dostępne w Internecie.
Co jakiś czas pojawiają się tam doniesienia o zwierzętach, które utknęły w porzuconych przez ludzi pojemnikach. W mediach społecznościowych znaleźć można makabryczne zdjęcia łosi, niedźwiedzi czy fok z kończynami lub głowami uwięzionymi w słoiku. Naukowcy z Wrocławia zebrali łącznie ponad 500 doniesień o takich przypadkach. Pochodziły one z 51 krajów.
Co ważne, działania w ramach Czystych Lasów, będą kontynuowane przez małopolskie szkoły. Stowarzyszenie Czysta Polska rozesłało do placówek edukacyjnych w województwie ponad 2000 pakietów wolontariuszy, wyposażonych w worki i rękawiczki. Dzięki temu uczniowie będą mogli nie tylko posprzątać pobliski las przed zimą, ale również dać przykład odpowiedzialności za środowisko naturalne.
Odpowiedzialność każdego z nas
Przyszłość naszej planety to odpowiedzialność nas wszystkich i każdego z osobna. Walka o czyste środowisko powinna być priorytetem zarówno na poziomie indywidualnym, jak i samorządowym, rządowym, czy korporacyjnym. Dlatego tak ważne jest, by w proekologiczne inicjatywy włączały się duże marki, które przy okazji będą mogły pokazać, jak zmieniają się dla natury.
- Jako Coca-Cola bierzemy pełną odpowiedzialność za swoje opakowania i robimy wszystko, aby ograniczyć ilość odpadów w środowisku. Poza nieustanną pracą w zakresie projektowania opakowań, we współpracy z najlepszymi ekspertami i partnerami, takimi jak m.in. Stowarzyszenie Czysta Polska, prowadzimy projekty edukacyjne w temacie segregacji i recyklingu. Program Czyste Lasy to kolejny sposób na realizację naszej ambicji „Świat Bez Odpadów”, zgodnie z którą do 2030 r. chcemy pomóc w zbieraniu i poddawaniu recyklingowi równowartości butelek i puszek, które trafiają od nas do konsumentów. Dzięki temu opakowania dostaną drugie i kolejne życie, nie trafią na wysypiska, a obieg zostanie zamknięty – podkreśla Izabela Morawska, Poland Public Affairs Manager, Coca-Cola Poland Services.
By ochronić środowisko naturalne i nie pozwolić na jego dalszą degradację potrzebne jest zaangażowanie nas wszystkich. Przerzucanie odpowiedzialności na innych nie rozwiązuje problemu, dlatego Czyste Lasy były są swoistym przesłaniem. Organizatorzy wraz z uczestnikami zostawili dobry ślad, łącząc siły i udowadniając, że razem można osiągnąć naprawdę dużo. Na początek uwolnili lasy od śmieci i zasiali ziarno edukacji ekologicznej. To jednak dopiero początek procesu.
- Niezwykle ważne jest dla nas to, że we wszystkie tegoroczne akcje Stowarzyszenia Czysta Polska – od Tatr, poprzez Bałtyk i jesienne Czyste Lasy włączyli się zarówno dorośli, dzieci jak i młodzież szkolna, ale także władze samorządowe, które bardzo nam pomagały podołać temu niełatwemu pod względem logistycznym projektowi. Ogromne podziękowania należą się również The Coca-Cola Foundation w Atlancie, która przeznaczyła grant na sprzątanie polskich lasów i towarzyszącą akcjom edukację ekologiczną. Staraliśmy się go wykorzystać jak najlepiej, by uczynić jak najwięcej dla naszego wspólnego dobra – ochrony środowiska naturalnego – dodał na koniec Maciej Marculanis.