Jak prawidłowo
segregować śmieci?

Segregowanie odpadów to nie tylko obowiązek wynikający z przepisów prawa, ale również troska o środowisko naturalne. Wyrzucając śmieci do odpowiednich pojemników sprawiasz, że wiele z nich można przerobić na surowce wtórne. Sprawdź, jak prawidłowo segregować śmieci oraz co należy zrobić z odpadami budowlanymi i niebezpiecznymi.

Segregowanie odpadów

Segregacja śmieci – od czego zacząć?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, segregacja śmieci komunalnych jest obowiązkowa. Jeśli tego nie będziesz robić, grozi Ci mandat.

Musisz więc podzielić odpady na podstawowe frakcje. Plastiki i metal należy wrzucać do żółtego worka, papier do niebieskiego, szkło do zielonego, a odpady biodegradowalne do brązowego.

Frakcje biodegradowalne możesz również kompostować, dzięki czemu zapłacisz mniej za odbiór śmieci. Natomiast wszystko to, czego nie można włożyć do kolorowych worków, a nie jest również odpadem niebezpiecznym, trafia z reguły do pojemnika na śmieci zmieszane lub czarnego worka.

Segregacja typowych śmieci komunalnych z reguły nie sprawia trudności. Problem mogą sprawić odpady niebezpieczne oraz budowlane. Jak można je zagospodarować?

Co zrobić z odpadami po budowie?

W trakcie budowy powstaje wiele odpadów. Najczęściej jest to gruz, worki po cemencie czy skrawki blachy. Co z tym zrobić? Ze względu na dużą ilość tego rodzaju śmieci, najlepiej jest wynająć kontener, do którego pracownicy branży budowlanej na bieżąco będą wrzucać odpady.

Skorzystanie z usług profesjonalnej firmy daje Ci pewność, że odpady nie trafią na dzikie wysypisko, ale zostaną zagospodarowane zgodnie z prawem.

Podobnie jest podczas remontu domu. Wtedy także możesz wynająć kontener na odpady. Jednak w tym przypadku, gdy jesteś już mieszkańcem danej gminy i złożyłeś deklarację śmieciową, możesz sam zawieźć pozostałości po budowie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Każda gmina ma obowiązek prowadzenia takiego punktu, który przyjmuje różne frakcje śmieci, w tym również odpady budowlane. Oczywiście nie zawsze będzie to wygodne, ale czasami z takiego rozwiązania można skorzystać.

Odpady niebezpieczne w gospodarstwie domowym

Choć odpady niebezpieczne kojarzą się głównie z przemysłem ciężkim, to powstają również w gospodarstwie domowym. Są to wszelkiego rodzaju śmieci, które stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt.

Do odpadów niebezpiecznych zaliczają się przede wszystkim:

  • zużyte baterie i akumulatory,
  • przepalone świetlówki, żarówki oraz inne źródła światła,
  • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
  • przepracowany olej silnikowy,
  • resztki chemikaliów,
  • przeterminowane leki,
  • zużyte strzykawki oraz inne odpady medyczne.

Tego typu odpadów nie wolno wrzucać do śmieci zmieszanych. Jak więc je zagospodarować? Możesz po prostu zawieźć je do PSZOK-u. Pracownik takiego punktu, po sprawdzeniu Twoich danych adresowych, ma obowiązek je przyjąć.

Nie zawsze jednak będzie to rozwiązanie korzystne pod względem ekonomicznym. Dlatego warto zastanowić się nad innym sposobem zagospodarowania śmieci. Na przykład w wielu marketach stoją pojemniki na zużyte baterie i świetlówki. Możesz więc pozbyć się niebezpiecznych odpadów przy okazji robienia zakupów.

Z kolei elektrośmieci przyjmują – a czasami nawet skupują – sklepy z elektroniką. Natomiast odpady medyczne oraz przeterminowane leki najlepiej zanieść do najbliższej apteki.

Gabaryty

Oddzielną grupą śmieci są gabaryty, a więc odpady o znacznych rozmiarach. Zaliczają się do nich przede wszystkim stare meble, wykładziny, drzwi czy duże zabawki dziecięce. Każda gmina ustala zasady odbioru i zagospodarowania tego typu odpadów.

Z reguły odbiór gabarytów spod posesji odbywa się kilka razy w roku. Czasami może się odbyć na pisemny wniosek właściciela nieruchomości. Oczywiście możesz także samodzielnie, nie czekając na wyznaczony termin zbiórki, zawieźć odpady gabarytowe do PSZOK-u.

Segreguj śmieci i dbaj o środowisko!

Jak zatem widzisz, sortowanie śmieci nie jest takie trudne, a przynosi spore korzyści dla środowiska. Wiele frakcji, w tym również odpady niebezpieczne, które powstają w gospodarstwie domowym, można ponownie wykorzystać jako surowce wtórne.

Scroll to Top