Biedronka i Czysta Polska biorą pod swoje skrzydła najstarsze drzewa w Polsce

Z okazji Dnia Ziemi słynny Dąb Bartek, majestatyczny, 720-letni Dąb Bażyńskiego i najstarsze drzewo w Polsce: Cis Henryk trafią pod opiekę Biedronki i Stowarzyszenia Czysta Polska. Sieć sfinansuje m.in. instalacje nawadniającą, zabiegi pielęgnacyjne, oraz prace zabezpieczające i monitoring tych najwspanialszych polskich pomników przyrody.

najstarsze drzewa; Stowarzyszenie Czysta Polska; Biedronka
Nie będą to pierwsze drzewa, którymi zaopiekowała się sieć. W 2020 roku Fajniaki, ze słynnego ekologicznego Gangu Biedronki wzięły pod swoje skrzydła Dąb Bolko z lubelskiego Hniszewa, najstarszy dąb Lubelszczyzny i jeden z najstarszych w Polsce.
Teraz Biedronka we współpracy ze Stowarzyszeniem Czysta Polska sfinansuje zabiegi pielęgnacyjne i prace zabezpieczające trzech kolejnych, ważnych polskich drzew: Cis Henryk, Dębu Bażyńskiego i monitoring najsłynniejszego drzewa w kraju, Dębu Bartek.

Dzień Ziemi to święto, które przypomina nam o tym, że każdy z nas może przyczynić się do poprawy stanu naszej planety, nie tylko 22 kwietnia, ale każdego dnia. Sieć Biedronka wraz ze Stowarzyszeniem Czysta Polska zdecydowała się zatroszczyć o kolejne drzewa, gdyż czujemy się odpowiedzialni za naszą planetę. Cieszymy się, że Biedronka może kolejny raz odegrać istotną rolę w życiu lokalnych społeczności - mówi Karolina Błońska - Szubstarska, starszy menedżer ds. społecznej odpowiedzialności biznesu w sieci Biedronka

Te drzewa są naszymi symbolami, które przypominają o długowieczności przyrody i jej sile. Wspólnie życzylibyśmy sobie, żeby w Polsce takich pomników było znacznie więcej, by przyroda jak najdłużej została nietknięta przez człowieka i mogła cieszyć nas swoim pięknem. Te cele przyświecają nam we wspólnych działaniach z Biedronką - uzupełnia Maciej Marculanis ze Stowarzyszenia Czysta Polska.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat drzewa te był wielokrotnie poddawane zabiegom pielęgnacyjnym. Kolejne z nich będą możliwe właśnie dzięki Stowarzyszeniu Czysta Polska oraz Biedronce.
Rosnący w województwie dolnośląskim Cis Henryk, liczące sobie 1300 lat najstarsze drzewo w Polsce, będzie miał zapewniony m.in. monitoring systemu nawodnienia, zabiegi pielęgnacyjne i dostosowanie siatek osłonowych do warunków pogodowych.
Opieką Biedronki w postaci m.in. nawodnienia i regularnej oceny stanu drzewa objęty zostanie też Dąb Bażyńskiego z miejscowości Kadyny w Gminie Tolkmicko. Ten 720-letni gigant o obwodzie ponad tysiąca centymetrów wymaga nie tylko intensywnej opieki, Biedronka sfinansuje też próbę rozmnożenia dębu i wyhodowaniu jego zdrowego „potomstwa”.
W przypadku kultowego Bartka, rosnącego w Zagnańsku w Świętokrzyskiem, na terenie Nadleśnictwa Zagnańsk sieć zasponsoruje monitoring wizyjny, który zapobiegać będzie ewentualnym aktom wandalizmu, które niestety w ostatnich latach coraz częściej dotykają polskich pomników przyrody. W ten sposób Biedronka i Stowarzyszenie staną się oficjalnymi współopiekunami ok. 700-letniego Króla Puszczy Świętokrzyskiej. Uzupełni to działania Nadleśnictwa Zagnańsk na rzecz ochrony, zachowania i promocji tego niezwykłego pomnika przyrody prowadzone pod hasłem „Dąb Bartek nasz wspólny znajomy”.
Scroll to Top