O pokój i spokój na Ziemi - 15. Spotkanie Przyjaciół na Kasprowym Wierchu

KASPROWY-2022-00797

Tradycja Spotkań Przyjaciół na Kasprowym Wierchu i odprawianych na szczycie mszy ekumenicznych ma już ponad 15 lat. W niedzielę 23 kwietnia, ludzie gór ponownie zbiorą się wokół wierzchołka „Świętej Góry” polskich narciarzy w intencji pokoju i spokoju na Ziemi. Organizatorem i inicjatorem tej tradycji jest sportowiec, przedsiębiorca i filantrop Rafał Sonik.

Organizowane od ponad 15 lat spotkania „bliżej nieba i bliżej siebie” wpisały się już na stałe w kalendarz istotnych, zakopiańskich wydarzeń. To jedyny moment w roku, kiedy na szczycie Kasprowego Wierchu spotykają się miłośnicy gór, narciarze, obecni oraz byli olimpijczycy, ratownicy TOPR, pracownicy TPN i PKL. W 2007 roku po raz pierwszy tę wyjątkową grupę zebrał Rafał Sonik, zapraszając do wspólnej wymiany wspomnień oraz modlitwy.

Msze na Kasprowym Wierchu, które tradycyjnie są centralnym punktem wydarzenia, celebrowali dotąd m.in. kardynał Kazimierz Nycz, abp. Grzegorz Ryś, czy abp. Marek Jędraszewski. Wielokrotnie odprawiał ją również Ks. Andrzej Augustyński, z którym Rafał Sonik od lat współpracuje w ramach działań Stowarzyszenia Siemacha.

Przez lata spotkania i msze miały różne intencje. Przed rokiem wzięła w niej udział liczna grupa uchodźców z Ukrainy. W tym roku, uczestnicy ponownie będą modlić się o pokój za naszą wschodnią granicą, ale również w intencji ofiar lutowego trzęsienia ziemi w Turcji, Syrii i Armenii.

- Przed rokiem, gdy wybuchła wojna w Ukrainie, zadrżał w posadach demokratyczny, wolny świat. W lutym tego roku zadrżał fundament Ziemi, powodując niewyobrażalną tragedię dla ponad miliona ludzi w Turcji i Syrii. Wraz z tymi dwoma wstrząsami, zadrżały również nasze serca. Wierzę, że lekarstwem na te wszystkie „drżenia” jest serdeczność, miłość i empatia. Chyba każdy, kto był z nami choć raz na Kasprowym wie, że taka intencja wśród tatrzańskich szczytów wybrzmiewa niezwykle głośno i czysto. I ma moc! – powiedział Rafał Sonik, zapowiadając kwietniowe wydarzenie.

W niedzielę 23 kwietnia, od 7:00 uczestnicy wydarzenia będą mogli wjeżdżać koleją na Kasprowy Wierch. Już od 9:00, w górnej stacji trwać będą pokazy archiwalnych filmów i zdjęć. O 13:00 rozpocznie się msza o pokój i spokój na Ziemi.

Czas do ostatniego zjazdu koleją o godzinie 17:00 wypełnią tradycyjnie rozmowy, wymiany serdecznych uścisków, występy muzyczne i długie opowieści.

Organizatorem wydarzenia są: Nasz Kasprowy oraz Stowarzyszenie Czysta Polska. Partnerami zostali Tatrzański Park Narodowy i Polskie Koleje Linowe. Patronatem medialnym modlitwę o pokój i spokój na Ziemi, objął „Tygodnik Podhalański”.

Scroll to Top