CZYSTE TATRY

Czyste Tatry zainaugurują wakacje w Zakopanem. Posprzątajmy i zostawmy dobry ślad

czyste tatry png pion

O projekcie

CZYSTE TATRY

Pod względem ilości produkowanych śmieci na obywatela jesteśmy w niechlubnej europejskiej czołówce, a mniej niż 40% naszych odpadów podlega recyklingowi. Choć na przestrzeni kilkunastu lat zrobiliśmy ogromny postęp, wciąż mamy problem z segregacją i składowaniem śmieci, które często trafiają na dzikie wysypiska. Także w lasach i innych obszarach przyrodniczych, gdzie stwarzają zagrożenie dla ptaków i zwierząt.

Od jedenastu lat Stowarzyszenie Czysta Polska prowadzi projekt Czyste Tatry. Inicjatywa z roku na rok ściąga coraz większe grono miłośników gór, którzy razem wyruszają na szlaki, by uwolnić je od odpadów. Wspólne sprzątanie Tatr jest zwieńczeniem całorocznych starań Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz naszego Stowarzyszenia, promującego szanowanie środowiska i poszerzanie świadomości ekologicznej. Efekt? Z każdym rokiem na szlakach znajduje się coraz mniej śmieci.

Przez te lata stworzyliśmy zjawisko społeczne, angażujące coraz więcej osób wrażliwych na piękno przyrody. Wspólne sprzątanie naszych największych gór stało się punktem wyjścia do zwrócenia uwagi na problem zanieczyszczeń i szerzenia idei ochrony środowiska. Tegoroczna edycja zainauguruje sezon wakacyjny. Odbędzie się 1-2 lipca na Równi Krupowej w Zakopanem, znów przypomni, że tylko od nas zależy jak długo będziemy mogli się cieszyć piękną, wolną od śmieci przyrodą.

Posprzątajmy i zostawmy dobry ślad

CZYSTE TATRY

Dwudniowe miasteczko edukacyjne w Zakopanem połączone z wielkim sprzątaniem szklaków Tatrzańskiego Parku Narodowego – tak wyglądać będzie tegoroczna, już 11. edycja Czystych Tatr. Po dwóch latach działań ograniczonych pandemią, jedno z największych wydarzeń ekologicznych w Polsce wraca do tradycji, by ponownie zagościć ze swoim wyjątkowym wydarzeniem na Górnej Równi Krupowej. Tym razem pod hasłem przewodnim „Zostaw dobry ślad”.

Największą wartością Czystych Tatr jest walor edukacyjny. Strażnicy Tatrzańskiego Parku Narodowego wraz z wolontariuszami regularnie sprzątają szlaki, utrzymując na nich porządek. Zmobilizowanie do tego samego działania tysięcy ludzi z całej Polski w jeden, lipcowy weekend nie rozwiązuje problemu, ale tworzy przesłanie o wielkiej mocy, które w tym roku pofrunie ponad cały kraj już po raz jedenasty.

Chcemy, by przekaz płynący z Czystych Tatr był pozytywny. Dość mamy już na co dzień negatywnych wiadomości i wskazywania palcem co jest źle. Dlatego odwracamy nasz komunikat i w pierwszy weekend lipca dajemy przykład całej Polsce. Chcemy pokazać, jak zostawić dobry ślad po naszej obecności w górach – czyli taki, którego nie widać w przyrodzie. Nawet najmniejsze akcje na rzecz środowiska mogą być tropem, za którym podążą inni – mówi Maciej Marculanis, prezes Stowarzyszenia Czysta Polska.

Dobry ślad w 11. edycji Czystych Tatr zostawią nie tylko tysiące wolontariuszy, którzy w sobotę 2 lipca wyruszą sprzątać szlaki, jak zawsze wyposażeni w worki, rękawiczki oraz charakterystyczne koszulki. W świadomości uczestników pozostanie również cenna wiedza teoretyczna i praktyczna, którą zdobędą podczas dwudniowego wydarzenia edukacyjnego. Po dwóch latach przerwy miasteczko ekologicznie, które zdążyliśmy pokochać przez pierwsze osiem edycji, stanie ponownie na Górnej Równi Krupowej.

Od piątkowego poranka czekać będzie tam na małych i dużych cała masa zajęć, konkursów, prelekcji, a każdy z tych elementów będzie niósł ze sobą spory ładunek wiedzy o ochronie Planety. Miasteczko zostanie podzielone na strefy: edukacji ekologicznej - z licznymi zajęciami praktycznymi i warsztatami, sportową - z grami i zabawami dla dzieci, gastronomiczną – serwującą kuchnię oraz specjały regionalnych wytwórców i opartą o lokalne produkty. Powstanie również uwielbiana przez młodzież strefa Eko MeetUp, w której znani i lubiani youtuberzy oraz influencerzy z spotkają się i porozmawiają o ekologii ze swoimi fanami.

Tradycyjnie nie zabraknie pola namiotowego oraz sceny, na której w sobotni wieczór 2 lipca odbędzie się wielki finał zbiórki śmieci oraz koncert, będący podziękowaniem dla wszystkich uczestników za trud włożony w nasz wspólny cel – ratowanie środowiska naturalnego przed kolejnymi zanieczyszczeniami i pozostawienie dobrego śladu w Tatrach.

Rejestracja wolontariuszy na 11. Czyste Tatry rozpoczyna się tradycyjnie w Dzień Ziemi, 22 kwietnia 2022 roku, za pośrednictwem naszej strony (linki w sekcji poniżej). Zapisy będą prowadzone również w pierwszym dniu akcji, w piątek 1 lipca na Górnej Równi Krupowej. Wkrótce zdradzimy Wam więcej szczegółów związanych z wydarzeniem, które w tym roku zapowiada się jako mocny i barwny punkt rozpoczynający sezon wakacyjny na południu Polski.

Zapraszamy także do rezerwacji miejsca na polu namiotowym.

PARTNERZY PROJEKTU CZYSTE TATRY 2022

Czysta Polska

Wspierają nas firmy i organizacje, dla których wartości związane z dbałością o środowisko naturalne są niezwykle cenne. Ufamy sobie i wierzymy, że razem możemy więcej. Dziękujemy!

AMBASADORZY

CZYSTE TATRY

Każdego roku w projekt Czyste Tatry angażują się osoby znane i lubiane, które łączy miłość do gór i dbanie o środowisko naturalne. Aktorzy, sportowcy, muzycy oraz osobowości telewizyjne aktywnie wspierają inicjatywę, a także wraz z wolontariuszami wyruszają na tatrzańskie szlaki. Dzięki ich pomocy docieramy do coraz większej grupy osób i jeszcze skuteczniej dbamy o to, by nasze góry pozostały niezmiennie piękne i czyste.

EDYCJI
KG ZEBRANYCH ŚMIECI
SPRZĄTANYCH CO ROKU SZLAKÓW
WOLONTARIUSZY

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

CZYSTE TATRY

Zostań wolontariuszem Jeśli chcesz pomóc nam oczyścić tatrzańskie szlaki, wypełnij formularz i zarejestruj się w BAZIE WOLONTARIUSZY. W przypadku osób niepełnoletnich dokument wypełniają rodzice lub prawni opiekunowie.

Nie zwlekaj z zapisami! Dokonując rejestracji przez Internet unikniesz kolejek na miejscu i w dzień wydarzenia będziesz mógł zgłosić się już tylko po „pakiet startowy”, w którym znajdziesz: koszulkę, workoplecak, a w nim na pewno jednorazowe rękawiczki i worki na śmieci. Co jeszcze? Niebawem Wam napiszemy!

 

Pełny regulamin dla Wolontariuszy dostępny jest TUTAJ.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Potrzebne Ci miejsce na polu namiotowym? Tutaj znajdziesz formularz rezerwacji. Ilość miejsc jest ograniczona.

Przewiń do góry