Ile lat rozkłada się plastik?

Plastik stanowi bardzo duże zagrożenie dla środowiska. Podczas produkcji tworzyw sztucznych do atmosfery trafiają miliony ton gazów cieplarnianych. Ogromnym problemem są również śmieci zalegające nie tylko na wysypiskach, ale również w morzach, oceanach oraz cennych przyrodniczo obszarach lądowych.

Ile rozkłada się plastik

Wyzwaniem jest mądre zarządzanie odpadami z tworzyw sztucznych, ponieważ tylko niewielki ich procent trafia do recyklingu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, ile lat rozkłada się plastik, a także jak wpływa na środowisko naturalne i nasze zdrowie.

Rozkład plastiku

Najczęściej porzucane plastikowe odpady to: butelki, filtry papierosów, plastikowe patyczki kosmetyczne, opakowania, artykuły higieniczne, torby czy jednorazowe opakowania. Każdy z nich nie tylko psuje krajobraz, zakłóca ekosystem, ale także stanowi realne zagrożenie dla zdrowia ludzi oraz zwierząt.

Warto sobie uzmysłowić, jak długo rozkładają się śmieci. W przypadku odpadów plastikowych okres ten wynosi od kilkudziesięciu do nawet 1000 lat! Ponadto podczas rozkładu plastiku, do gleby oraz wody przedostają się groźne dla zdrowia związki.

Ostatecznie wiele z tych śmieci bez względu na to, gdzie zostało wyrzuconych, trafia do  mórz i oceanów. Według szacunków, do 2050 roku w wodach słonych będzie pływało więcej śmieci niż ryb.

Dlatego Stowarzyszenie Czysta Polska corocznie przeprowadzana akcję „Czysty Bałtyk”, której celem jest edukacja ekologiczna społeczeństwa oraz sprzątanie plaż i pasów nadbrzeżnych Morza Bałtyckiego.

Od 11 lat Stowarzyszenie Czysta Polska realizuje również projekt „Czyste Tatry”. Inicjatywa z roku na rok przyciąga coraz więcej miłośników przyrody, którzy sprzątają górskie szlaki i jednocześnie uczestniczą w ciekawych prelekcjach oraz zabawach.

Ile procent plastiku odzyskujemy z recyklingu?

Plastik jest wszechobecny w naszym życiu, dlatego konieczne jest ograniczenie jego ilości i znaczenia w gospodarce. Szczególnie ważne są w tym przypadku edukacja społeczeństwa oraz prawo zachęcające do proekologicznych działań.

Drugim istotnym zagadnieniem jest przetwarzanie plastikowych odpadów. Szacuje się, że tylko 9 procent tworzyw sztucznych podlega procesowi recyklingu. Reszta ląduje na wysypiskach, jest spalana lub wyrzucana, gdzie popadnie. Problemem nie jest więc sam plastik, ale mądre jego wykorzystanie oraz późniejsze zutylizowanie. Konieczne są zmiany systemowe, aby jak najwięcej odpadów z tworzyw sztucznych ponownie trafiało do obiegu.

Plastik, który spożywamy i jego wpływ na nasze zdrowie

Bardzo poważnym zagrożeniem są również mikroplastiki, czyli drobinki tworzyw sztucznych o wielkości od 0,1 do 5 mikrometrów. Mogą one powstawać i przenikać do wody lub gleby w wyniku ścierania klocków hamulcowych, rozpadu większych kawałków plastiku na mniejsze czy prania syntetycznych ubrań.

Negatywny wpływ mikroplastików na zdrowie zwierząt oraz przede wszystkim ludzi nie jest jeszcze do końca zbadany. Wielu ekspertów alarmuje jednak, że tworzywa sztuczne dostające się do naszego przewodu pokarmowego, mogą powodować zaburzenia hormonalne, nowotwory oraz schorzenia neurologiczne.

Scroll to Top