Stowarzyszenie Czysta Polska, jest organizatorem projektu „Czyste Tatry”.

Cele stowarzyszenia to podejmowanie inicjatyw na rzecz ochrony środowiska.

Wolontariusze:
+48 601 810 933
wolontariusze@czystapolska.org.pl

  /  Ekologia   /  Greta – dzielna wojowniczka

Greta – dzielna wojowniczka

Znacie już Gretę Thunberg? To prawdziwy współczesny autorytet! Dziewczyna, która nie boi się mówić głośno o ważnych sprawach i zawstydza przy tym dorosłych. Ba! Ona zawstydza głowy państw z całego świata.  Warto jej posłuchać, bo mówi w imieniu swojego pokolenia, które… może nie mieć przyszłości.

– Nie mówcie, że staracie się zatrzymać globalne ocieplenie, bo żeby się starać, trzeba coś robić w tym kierunku. Potrzebne są radykalne działania i decyzje. Jeśli ich nie podejmujecie, to po co mam chodzić do szkoły, skoro i tak nie ma dla mnie przyszłości? – pyta szesnastolatka, której przodek otrzymał nagrodę Nobla za… badania nad zjawiskiem globalnego ocieplenia i wpływu gazów cieplarnianych na atmosferę Ziemi.

Greta rozpoczęła od samotnego strajku pod budynkiem parlamentu w Szwecji. Dziś ma za sobą przemówienia podczas szczytu klimatycznego w Katowicach oraz szczytu w Davos. Na oba wydarzenia dotarła pociągiem, dając przykład, że musimy zrezygnować z wielu wygód, by naprawić to co zdążyliśmy zepsuć od czasu rozpoczęcia rewolucji przemysłowej.

– Byłam bardzo sfrustrowana, że nic nie zostało zrobione w związku z kryzysem klimatycznym i czułam, że muszę coś zrobić, cokolwiek. A czasami NIE robienie niczego – jak siedzenie przed parlamentem – mówi o wiele głośniej niż robienie czegoś. Tak jak szept czasami jest głośniejszy niż krzyk – tłumaczy swoje motywacje.

Za przykładem Grety poszły dziesiątki tysięcy uczniów w Belgii, łącząc się w wielkim marszu ulicznym. Młodzi ludzie dostrzegają, że w przeciągu najbliższych kilku lat ważyć się będą ich losy na Ziemi.

– Rozwiązanie jest czarno-białe – mówi Greta. – Musimy powstrzymać emisję gazów cieplarnianych. Ponieważ albo ograniczamy ocieplenie do 1,5 stopnia C w stosunku do stanu przed rewolucją przemysłową, albo nie. Albo osiągamy punkt krytyczny, w którym zaczynamy reakcję łańcuchową – z wydarzeniami, które są poza kontrolą człowieka – albo nie. Albo przetrwamy jako cywilizacja, albo nie. Nie ma nic pomiędzy, jeśli chodzi o przetrwanie.

Mocne słowa, ale znajdujące pełne odzwierciedlenie w badaniach naukowych i wydarzeniach, które obserwujemy w ostatnich latach. A jako podsumowanie jeszcze jeden cytat z Grety:

– Jest to fakt, że jestem “tylko dzieckiem i nie powinniśmy słuchać dzieci”. Ale to jest łatwe do naprawienia – po prostu zacznijcie słuchać solidnej nauki. Bo gdyby wszyscy słuchali naukowców i faktów, do których nieustannie się odnoszę – nikt nie musiałby słuchać mnie ani żadnego z setek tysięcy dzieci w wieku szkolnym, które  strajkują dla klimatu na całym świecie. Wtedy moglibyśmy wrócić do szkoły. Nie mówię nic nowego – mówię tylko to, co naukowcy powtarzali od dziesięcioleci. I zgadzam się – jestem zbyt młoda, aby to robić. My, dzieci, nie powinniśmy tego robić. Ale ponieważ prawie nikt nic nie robi, a nasza przyszłość jest zagrożona, czujemy, że musimy kontynuować – podkreśliła.

Print Friendly, PDF & Email

You don't have permission to register