_MG_4598_mszelc.com-2W dniach 3-4 lipca 2015, już po raz czwarty, rusza ogólnopolska Akcja Czyste Tatry organizowana przez Stowarzyszenie Czysta Polska. Ambasadorzy, partnerzy, goście i wolontariusze akcji wyruszą ponownie na tatrzańskie szlaki, żeby oczyścić je ze śmieci i zachęcić do współpracy turystów w ramach  ekologicznej edukacji.
Tatry to magiczne miejsce, gdzie przecinają się ścieżki wielu pokoleń Polaków, dla których surowe piękno postrzępionych grani i zapach górskiego powietrza to główny powód, by zachować ten unikalny zakątek świata
w niezmienionej postaci dla następnych pokoleń. To właśnie w sercach takich osób zrodziła się idea Czyste Tatry- dorocznego wydarzenia, które angażuje w działanie, edukuje i buduje poczucie odpowiedzialności za środowisko naturalne.
Podstawowym celem Akcji Czyste Tatry jest ochrona cennego przyrodniczo obszaru gór, w większości położonego na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Na tym właśnie obszarze występuje większość chronionych gatunków roślin i zwierząt oraz przyrody nieożywionej. W TPN przecina się ok. 245 km oznakowanych szlaków turystycznych. Rocznie maszeruje nimi ok. 3 mln turystów. Niestety wielu z nich pozostawia po sobie śmieci, co bezpośrednio wpływa na chronione gatunki roślin i zwierząt oraz oddziałuje na glebę, cieki wodne i skały.
Stowarzyszenie Czysta Polska – pomysłodawca i organizator Akcji Czyste Tatry- podejmuje długofalowe działania mające na celu zmianę świadomości ekologicznej Polaków. Wielkie sprzątanie Tatr jest przede wszystkim akcją edukacyjną, która ma za zadanie pokazać, że każdy wysiłek na szlaku – nawet tak mały jak podniesienie przysłowiowego‘papierka’ – przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Wielokrotnie powtarzane hasło Akcji – ”śmiecenie to obciach” – ma bezpośrednie przełożenie na jakość każdej z naszych górskich wędrówek i sposób obcowania z naturą.
Pomysł pierwszej Akcji Czyste Tatry powstał w roku 2012. Od tej pory, na początku każdego lata, do Zakopanego przyjeżdżają wolontariusze z całej Polski, którzy z bazy na Dolnej Równi Krupowej wyruszają na tatrzańskie szlaki, by je posprzątać. Wolontariusze są wyposażeni w biodegradowalne worki na śmieci, rękawice, identyfikatory oraz mapy. Każdy z nich wcześniej wybiera rejon gór, w który chce się udać, tak, by żaden szlak nie został pominięty. Dotychczas w ramach trzech poprzednich edycji Akcji udało się zebrać łącznie prawie 3 tony śmieci (w 2014 r. – 580 kg.), zaś w sprzątaniu wzięło udział 7350 wolontariuszy ( w 2014 r. – 3500 osób).
Tegoroczna Akcja Czyste Tatry będzie ponownie okazją do integracji młodych ludzi i szansą na nowe przyjaźnie zawiązywane w miasteczku namiotowym. Akcji będą towarzyszyć dwudniowe atrakcje: koncerty gwiazd polskiej sceny muzycznej, pokazy filmów górskich oraz spotkania i prelekcje ze sportowcami i himalaistami. Staniemy również do bicia Rekordu Polski w budowaniu największej konstrukcji z surowców wtórnych. Na Dolnej Równi Krupowej można będzie wziąć udział w licznych konkursach, odwiedzić stoiska TPN i PTTK oraz uczestniczyć w plażowych grach i zabawach, które zorganizują ambasadorzy marki Barefoot. Stowarzyszenie Czysta Polska wspólnie z Barefoot organizuje również siostrzany cykl akcji sprzątania wybrzeża Bałtyku – Barefoot Projekt Czysta Plaża.
Rejestrować można się pod adresem http://czystetatry.pl/o-akcji/rejestracja/
Partnerzy:
Sponsorzy:
Patroni honorowi:
Patroni medialni: