CzP17_InfografikaDobiegła końca piąta edycja Barefoot Projekt Czysta Plaża, inicjatywy na rzecz plaż przyjaznych bosym stopom. Tegoroczna akcja ekologiczna odbyła się w trzech miastach i zaangażowała ponad 480 wolontariuszy.
Wspólnymi siłami zebraliśmy prawie 300 kg śmieci, które zalegały na popularnych polskich plażach i warszawskim nadbrzeżu.

Barefoot Projekt Czysta Plaża to cykliczna akcja edukacyjna, która buduje poczucia odpowiedzialności za środowisko naturalne i mobilizuje wolontariuszy do  wspólnego sprzątania polskich plaż i wybrzeży. Inicjatywa, realizowana w tym roku pod hasłem „Pozostaw tylko ślady bosych stóp”, odwiedziła Gdańsk, Łebę i Warszawę. Do akcji dołączyli nie tylko wolontariusze, ale także przedstawiciele miast, celebryci oraz lokalne media.

W inauguracji projektu wzięli udział znani dziennikarze radiowi i telewizyjni, Filip Chajzer
i Krzysztof Jankowski Jankes, którzy wraz ze swoimi drużynami poprowadzili zawody pod nazwą „Barefoot Beach Rescue Challenge”. Udowodnili tym samym, że bycie eko może być świetną zabawą! Do akcji w Łebie, letniej stolicy parawanów, przyłączył się Urząd Miasta oraz rekordowa liczba trzystu wolontariuszy. Finał akcji odbył się w Warszawie, gdzie posprzątano popularne wśród mieszkańców i turystów bulwary wiślane. Partnerem akcji został Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

Barefoot Projekt Czysta Plaża zaangażował się również w akcję Czyste Tatry, która odbyła się na Górnej Równi Krupowej w Zakopanem. Jak co roku akcja cieszyła się ogromną popularnością i po raz kolejny pobito rekord frekwencji. W projekcie zarejestrowało się ponad 4500 wolontariuszy, którzy znieśli z tatrzańskich szlaków około 250 kilogramów śmieci.

Każdej akcji ekologicznej towarzyszyła niesamowita atmosfera i szereg dodatkowych atrakcji. Na wszystkich, którzy przyłożyli rękę i stopę do sprzątania plaż czekały atrakcyjne konkursy, animacje i gadżety. Pełnoletni wolontariusze, którzy aktywnie włączyli się w porządki, otrzymali pamiątkową koszulkę z logo Barefoot Projekt Czysta Plaża, a także worki i rękawice do sprzątania. Nie zabrakło również gier, konkursów i zabaw takich jak 15-osobowy mega twister, boule na plaży czy memory dla dzieci.

Barefoot Projekt Czysta Plaża zachęca do połączenia wakacyjnego wypoczynku ze sprzątaniem polskich plaż, tak aby nad morzem zostawały po nas jedynie ślady bosych stóp.  Udział w projekcie to także doskonała okazja do wspólnej zabawy oraz integracji. Cieszę się, że również w tym roku akcja okazała się sukcesem! – mówi Marek Nitka, Ambasador Projektu.

Współorganizatorem projektu jest Stowarzyszenie Czysta Polska, które podejmuje szereg inicjatyw na rzecz ochrony środowiska oraz aktywnie przeciwdziała nielegalnemu składowaniu odpadów.

– Wszyscy wiemy, że zarówno miasta, jak i plaże są sprzątane codziennie. Ta wiedza jednak nie zwalnia nas od odpowiedzialności za środowisko, w którym przebywamy. Pozostawianie po sobie opakowań, niedopałków, butelek czy potłuczonego szkła stwarza realne zagrożenie zarówno dla zwierząt jak i ludzi. Pomijając część estetyczną – są po prostu niebezpieczne. Spotkaliśmy się już po raz piąty i choć zauważyliśmy zmiany na lepsze, to ilość zebranych śmieci świadczy o tym, że takie akcje edukacyjne są nadal konieczne – mówi Weronika Rychlicka, wiceprezes Stowarzyszenia Czysta Polska.

Partnerzy:
Sponsorzy:
Patroni honorowi: