Szósta edycja projektu Czyste Tatry przeszła do historii! Akcja podczas której wolontariusze z całej Polski wychodzą posprzątać tatrzańskie szlaki, po raz kolejny cieszyła się niesamowitą popularnością. Mimo deszczowej aury, w Zakopanem uczestnicy znów pokazali niezwykłą determinację i jak zawsze pobili rekord frekwencji. W projekcie zarejestrowało się ponad 4500 uczestników. Wspólnymi siłami znieśli z tatrzańskich szlaków około 250 kilogramów śmieci.

– Piękno tatrzańskiej przyrody to niezwykła duma. Od sześciu lat pokazujemy, że to także wielka odpowiedzialność! Dziś znów wypełniliśmy naszą misję. Pamiętajmy na co dzień, by czyste Tatry i czysta Polska nie były tylko hasłem. Polacy to niezwykły naród. Potrafiliśmy zbudować górę śmieci niczym Kasprowy Wierch. I samemu ją rozbieramy! – mówił podczas wielkiego finału Rafał Sonik, prezes Stowarzyszenia Czysta Polska, organizatora projektu.

W ślad za frekwencją udało się pobić także inny rekord. Dzięki wsparciu partnerów i sponsorów, marce Jan Niezbędny oraz firmie Geo Delta, na Górnej Równi Krupowej udało się stworzyć największego białego orła. – Jesteśmy dumni z naszej postawy. Sprzątając Tatry, Beskidy, Karkonosze, Mazury, czy plaże pokazujemy, że naprawdę kochamy Polskę. Stąd patriotyczny znak, który ma symbolizować naszą troskę o własne środowisko – komentuje Krzysztof Dąbrowa, rzecznik prasowy projektu. Mozaika została usypana z regranulatu z przetworzonej folii. Ten sam surowiec zostanie wykorzystany do produkcji worków na śmieci, z których korzystać będą wolontariusze projektu w 2018 roku. Już teraz mozaika uzyskała status rekordu Polski, a w przeciągu kilku dni może pobić rekord Guinnessa!

Misja „Czysta Polska” trwa nadal! Zarówno tatrzańskie szlaki, jak i polskie plaże to cenne turystycznie obszary i należy im się szczególna uwaga. Niestety popularność tych regionów wiąże się z nadmierną eksploatacją. Już 8 lipca odbędzie się wielkie sprzątanie plaży miejskiej w Gdańsku przy Molotece. 13 lipca w Łebie (plaża przy Costa Dorada), a 22 lipca w Warszawie (wybrzeże przy Beach Bar).  – Nasze działania to część międzynarodowej akcji Barefoot Beach Rescue Project. Wolontariuszami są nie tylko ekolodzy, ale przede wszystkim ludzie, którzy chcą zmienić świat zaczynając od najbliższego otoczenia. Dla wszystkich, którzy zaangażują się w tegoroczną edycję gwarantujemy szereg atrakcji, konkursów oraz fantastyczną atmosferę. Wielkie zmiany zaczynają się od małych kroków, warto przyłożyć do nich… swoją stopę – zachęca Marek Nitka, ambasador Barefoot Projekt Czysta Plaża.

Partnerzy:
Sponsorzy:
Patroni honorowi: