Warszawa17_2

Na finał tegorocznej edycji Barefoot Projekt Czysta Plaża organizatorzy wybrali bulwary wiślane. O ich czystość w minioną sobotę zadbało ponad 70 wolontariuszy, którzy zebrali ok. 50 kg śmieci. Poza zarejestrowanymi uczestnikami, inicjatorzy imprezy zarazili też swoją ideą kilkaset innych osób, które postanowiły spędzić czas na nadwiślańskim wybrzeżu. 

Okolice Wisły to w sezonie letnim miejsce wyjątkowe dla mieszkańców Warszawy oraz turystów. Tętniące życiem bulwary odkrywają niestety swoją ciemną stronę –  plastikowe kubki, foliowe opakowania czy masa pozostawionych kapsli. To wszystko i wiele innych „przykrych wspomnień” po piątkowych imprezowiczach znaleźli wolontariusze, którzy wzięli udział w warszawskiej akcji.  W zebranych przez nich śmieciach znalazły się przede wszystkim drobne przedmioty, w tym m.in. niedopałki papierosów, zakrętki i potłuczone szkło.

– O czystość wybrzeża Wisły dbamy codziennie. Nad Wisłą ustawiamy ponad 200 koszy, śmieci można też wyrzucać do specjalnie w tym celu ustawionych około 100 beczek oraz specjalnie na weekendy dostawimy dodatkowe pojemniki. Tygodniowo zbieramy z przestrzeni nadwiślańskiej nawet od 30 do 50 ton śmieci. Trudno zrozumieć, dlaczego mimo obecności koszy, wiele śmieci nie trafia nawet w pobliże tych pojemników. Mam nadzieję, że tego typu akcje uświadomią, jak ważny jest odpowiedzialny wypoczynek i dbałość oraz współodpowiedzialność za otoczenie – mówi Mariusz Burkacki z Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, partnera akcji w stolicy.

Udział w sobotnim sprzątaniu była też doskonałą okazją do wspólnej zabawy oraz integracji. Na wolontariuszy, którzy dołączyli do akcji czekały ciekawe konkursy i atrakcyjne gadżety. Wydarzenie poprowadził Jakub Wrana. – Cieszę się, że udało nam się zaszczepić w Warszawiakach ducha kalifornijskiej otwartości i zabawy. Poza tym przypomnieliśmy wszystkim jak być eko. Zależy nam na tym, aby polskie plaże i wybrzeża były tak czyste, by można było przejść się po nich bezpiecznie bosą stopą. Warszawa jest dla nas wyjątkowa, ponieważ śmieci nad Wisłą jest wyjątkowo dużo. Pamiętajmy – dobra zabawa nie zwalnia nas z obowiązku dbania o czystą przestrzeń! – podsumowuje Marek Nitka, Ambasador Barefoot Projekt Czysta Plaża.

Partnerzy:
Sponsorzy:
Patroni honorowi: