Inauguracja Barefoot Projekt Czysta Plaża 2015

Posprzątajcie z nami polskie plaże! Od 20 czerwca ściągamy buty i bosą stopą, kolejny już raz wraz z Barefoot Projekt Czysta Plaża wyruszamy w Polskę sprzątać plaże. Porządki robimy w całym kraju. Na każdego, kto do nas dołączy, czeka świetna zabawa w promieniach słońca oraz okazja do sprzątnięcia ulubionych plaż. Daj dobry przykład innym i pomóż nam w porządkach! Zrobiło się cieplej. A jak tylko wyjrzało słońce, Polacy postawili na relaks na miejskich i nadmorskich plażach. Niestety, po takim dniu ich czystość pozostawia wiele do życzenia. Mamy na to rozwiązanie – od soboty, 20 czerwca, poprzez kolejne weekendy, ściągamy buty, zawijamy rękawy i bosą stopą wyruszamy wraz z Barefoot Projekt Czysta Plaża sprzątać plaże. Każdy może do nas dołączyć – czekamy na wolontariuszy! Wystarczy zarejestrować się na rejestracja lub przyjść do namiotu Stowarzyszenia Czysta Polska, który będzie na plażach w dniach eventów.W ramach tegorocznej akcji Barefoot Projekt Czysta Plaża w czerwcu, lipcu i sierpniu posprzątamy zarówno nadmorskie miejscowości, jak i plaże miejskie, tak by można było po nich spacerować bosą stopą.

-20.06 WARSZAWA, Temat Rzeka, godz. 11.15

-11.07 POZNAŃ, Kontener ART , godz. 10.00

-18.07 SOPOT, Tropikalna Wyspa, wejście na plażę nr 28 , godz. 10.00

- 23.07 DĘBKI, Beach Bar Cooler, wejście na plażę nr 19, godz. 10.00

- 01.08 GDYNIA, Contrast Cafe, godz. 10.00

Na wszystkich, którzy przyłożą stopę do sprzątania, dając dobry przykład innym, oprócz worków na śmieci i rękawic będą czekać atrakcyjne konkursy i animacje. Pełnoletni wolontariusze, którzy aktywnie włączą się w porządki, otrzymają pamiątkową koszulkę Barefoot Projekt Czysta Plaża. Po zakończeniu sprzątania będzie także można zrobić sobie zdjęcie ze swoimi znaleziskami. Nie zabraknie również gier, konkursów i zabaw, takich jak Mega Twister dla grupy 15 osób, boule na plaży czy hula-hop. Wszystko po to, żeby połączyć edukację ekologiczną z przyjemnym relaksem. – Przyłóżcie stopę do projektu i pomóżcie posprzątać polskie plaże! – mówi Paulina Krajewska-Grzejszczyk z Barefoot Projekt Czysta Plaża. – Gwarantuję, że nie będą to tylko porządki, ale także dobra zabawa wraz z przyjaciółmi. Pozostawmy po siebie tylko ślady stóp!

Akcja Barefoot Beach Rescue Project narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2007 roku. Obecnie tysiące wolontariuszy na całym świecie wyruszają na plaże, aby oczyszczać je z zalegających śmieci, które pozostawili tam turyści. Zdaniem ekologów, każdy śmieć stanowi realne zagrożenie dla przyrody, szczególnie dla wodnych zwierząt i ptaków. Na przykład w torebki foliowe zwierzęta łatwo mogą się zaplątać, skutkiem czego często padają z głodu, wyczerpania lub z powodu uduszenia, nie mogąc się samodzielnie oswobodzić. – Czystość naszej przyrody, naszych lasów, rzek, także czystość naszych plaż świadczy o nas samych, o poziomie naszej świadomości ekologicznej, który chcemy podnosić – zauważa Weronika Rychlicka, wiceprezes Stowarzyszenia Czysta Polska. – Dlatego kolejny raz współpracujemy z Barefoot Projekt Czysta Plaża. To świetna akcja, dzięki której zyskuje nie tylko przyroda, ale także wszyscy miłośnicy wypoczynku w naturze.

* * *

Stowarzyszenie Czysta Polska zawiązało się w grudniu 2012 roku. Zamierzone cele stowarzyszenia to podejmowanie inicjatyw na rzecz ochrony środowiska; w tym ochrona cennych przyrodniczo obszarów, prowadzenie edukacji ekologicznej; popularyzowanie idei ochrony środowiska naturalnego i ekologii; przeciwdziałanie nielegalnemu przemieszczaniu i składowaniu odpadów; realizacja przedsięwzięć związanych z gospodarką odpadami i ochroną powierzchni ziemi, wspieranie szeroko rozumianej inicjatywy społecznej obywateli. www.czystapolska.org.pl

Barefoot Projekt Czysta Plaża to polska edycja międzynarodowej akcji Barefoot Beach Rescue Project. Inicjatywa ta powstała w 2007 roku w Stanach Zjednoczonych, solidaryzując lokalne społeczności wokół przywracania naturalnej równowagi wybrzeżom. Do tej pory tysiące wolontariuszy włączyło się w oczyszczanie plaż z ton śmieci. Współorganizatorem projektu w Polsce jest Stowarzyszenie Czysta Polska. www.barefootwine.co.uk

 

Partnerzy:
Sponsorzy:
Patroni honorowi:
Patroni medialni: